IES  A  DESEMNAT CÎȘTIGĂTORII CONCURSULUI  REPUBLICAN DE  DESENE – „ENERGETICA ÎN VIZIUNEA COPIILOR”

  • 0

IES  A  DESEMNAT CÎȘTIGĂTORII CONCURSULUI  REPUBLICAN DE  DESENE – „ENERGETICA ÎN VIZIUNEA COPIILOR”

Category : Noutăți

Inspectoratul Eneregtic de Stat a facut totalurile concursului  republican de desene pentru copii „Energetica în viziunea copiilor”. La concurs au participat copii cu vîrste cuprinse între 7 și 12 ani.

Scopul concursului s-a axat pe evaluarea cunoştinţelor copiilor privind  importanța energiei electrice în viața de toate  zilele.

Au fost prezentate creaţii unice, interesante şi individuale, de diverse dimensiuni, utilizînd variate tehnici sau materiale (acuarelă, grafică, creion etc.). De aceea, membrii juriului au evaluat şi apreciat desenele în baza mai multor criterii: respectarea tematicii, creativitate şi originalitate, tehnică bună în executarea lucrării, informaţii relevante despre electricitate.

În total, la concurs au fost prezentate 1653 de lucrări ale elevilor din instituțiile de învățămînt din majoritatea raioanelor republicii. Cele mai multe lucrări au prezentat copiii din raioanele Edineţ, Ocniţa, Briceni, Donduşeni (370 lucrări), Căuşeni, Anenii Noi, Ştefan Vodă (280 lucrări) și Călăraşi,Ungheni,Străşeni,Nisporeni (244 lucrări).

Unele lucrări ale participanților au fost apreciate și în cadrul Inspecțiilor energetice teritoriale, pe motiv că desenele au fost  prezentate mai tîrziu de data stabilită.

Pentru cîștigătorii locului I (15 persoane) au fost stabilite premii sub formă de telefoane mobile. Persoanele care s-au clasat pe locul II au primit în dar cîte o lampă de birou, iar cîștigătorii locului III au fost menționați cu un ceas de birou.

Inspectoratul Energetic de Stat aduce mulțumiri tuturor elevilor participanţi care au răspuns inițiativei, cadrelor didactice și părinților care au îndrumat și încurajat copiii să participe la acest concurs. Și deoarece pînă la finele anului de studii au mai rămas zile numărate IES le urează tuturor mult succes și o vacanță fără pericole.

Mai jos publicăm lista cîștigătorilor primelor trei locuri, precum și a celor care au primit Diplome de mențiune.

 

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ EDINEȚ

LOCUL I  :IARMALIUC Nicoleta, clasa II,  Gimnaziul Grinăuți-Moldova, r-l Ocnița;
GRÎU Maxim, clasa II, LT „D.Cantemir”, or. Edineț; BLÎNDA Victor- clasa III, LT S.Colicăuți, r-l Briceni.

LOCUL II : COJOCARU  Mihai, clasa III,  LT „A.Mateevici”, or.Dondușeni; MICU Alexandr, clasa III, LT „A.Pușkin”, or.Dondușeni.

LOCUL III : ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­IURCIȘIN Natalia, clasa III,  LT „A.Pușkin”, or.Dondușeni.

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. CRIȚAC Daniela, cl.III, LT Cotiujeni, r-l Briceni
  2. MARCO Alexandrina, cl.III, LT Cotiujeni, r-l Briceni
  3. PRICOP Marcela, cl.IV, LT Caracușenii Vechi, r-l Briceni
  4. BORTA Nichita, cl.IV, Gimnaziul „Gr.Vieru”, or.Edineț
  5. ȚAPU Artur, cl.III, LT s. Colicăuți, r-l Briceni
  6. COJOCARI Marinela, cl. III, LT Caracușenii Vechi, r-l Briceni
  7. RUSNAC Denisa, cl. IV, LT Drepcăuți, r-l Briceni
  8. TOMȘA Valeria,cl.III, LT or. Lipcani

 

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ CĂLĂRAȘI

LOCUL I : DANU  Lia, cl. I, Gimnaziul “Ștefan Cel Mare”, or.Nisporeni; ADAM  Daniela, clasa I, Gimnaziul “Ștefan Cel Mare”, or.Nisporeni;

LOCUL  II : GORE Igor, clasa IV, Gimnaziul s. Dereneu, r-l Călărași.

LOCUL III : TRIBOI  Daniela, clasa III, Școala Primară or. Călărași; RUSU  Daniela, Clasa IV, LT “M.Eminescu”, or.Ungheni

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. GROZA Alexandra, cl.I, Gimnaziul Cornești, r-l Ungheni
  2. IAVORSCHI Daniel, cl.III, Școala Primară s.Buda, r-l Călărași
  3. LEAHU Sabina, cl.III, Gimnaziul Cornești, r-l Ungheni
  4. FURSĂRAC Mihaela, cl.III, Gimnaziul “Ștefan Cel Mare”, or.Nisporeni
  5. EFRIM Daniela, cl. IV, Gimnaziul Cornești, r-l Ungheni
  6. BĂLAN Alina, cl. IV, Școala Primară s.Buda, r-l Călărași
  7. BALICA Jana, cl.IV, Gimnaziul Cornești, r-l Ungheni

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ CĂUȘENI

LOCUL  I : POTÎNGA Daniel, clasa III, LT „M.Eminescu”, s. Sălcuța, r-l Căușeni; POPA Danu, clasa III, LT „Meșterul Manole”, s. Sălcuța, r-l Căușeni;
ROTARI Adrian, clasa IV, Gimnaziul “I. Creangă”, s. Ermoclia, r-l Ștefan Vodă.

LOCUL III : VESTE Cristina, clasa III, LT “M.Eminescu”, or. Căușeni; BERNAZ  Alexandra, clasa IV, LT „M.Eminescu”, or. Căușeni.

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. TCACI Tatiana, cl.IV LT “I. Creangă”, or. Căușeni
  2. SLOBOZIAN Lucia, cl. III, Gimnaziul Viișoara, r-l Ștefan Vodă
  3. MACOVEI Vasile, cl.III,  LT “I. Creangă”, or. Căușeni
  4. CIUBARA Chiril, cl.I, LT “I. Creangă”, or. Căușeni
  5. GUȘCENCO Oxana, cl. II, LT “I. Creangă”, or. Căușeni
  6. MEREUȚĂ Irina, cl. II, LT  “I. Creangă”, or. Căușeni
  7. CREȚU Bogdan, cl.III, Gimnaziul Floreni, Anenii Noi

 

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ ORHEI

LOCUL I: MUDREA Mihai, cl.IV, Școala Primară s.Sirota, r-l Orhei

LOCUL II: ȘERBAN  Daniela, 12 ani, s. Olișcani, Șoldănești; ROGOJA Axenia, cl.III, LT „Alecu Russo”, or.Orhei

LOCUL III: VELICESCU  Daniela, cl. I,  Gimnaziul s.Crăsnășeni, r-l Telenești; ULIAN Maria, cl. II, s. Hirișeni, r-l Telenești

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. PÎNTEA Daniel, Gimnaziul s.Lucașeuca, r-l Orhei
  2. STAN Victoria, SAPC or.Rezina
  3. POPA Adriana, cl. IV, s.Mîndrești, r-l Telenești

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ CHIȘINĂU

LOCUL I : UNTURA Ionuț, clasa IV, LT “Alexandru cel Bun”, or.Chișinău; VERDEȘ Nicoli, Centrul de Creație pentru Copii „Luceafărul”.or. Chișinău.

LOCUL II: TUTUNARU Alexandru, cl.III, LT “Titu Maiorescu”, or.Chișinău; HOLOD Irina, cl. III, LT “Nicolai Gogol”, or.Chișinău; Colectivul de elevi cl.III, LT s. Doroțcaia, r-l Dubăsari;
Valeria MARINA – cel mai tînăr participant (6 ani), or.Chișinău.

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. AVTUDOV Vladislav, cl. III, LT “Nicolai Gogol”, or.Chișinău
  2. GRĂDINAR Alisia, cl. I, LT “Titu Maiorescu”, or.Chișinău
  3. MIRONOV Ecatreina, cl.II, Gimnaziul nr.53, or.Chișinău
  4. CARAGHIAUR Vladimir, cl. II, LT “Olimp”, or.Chișinău
  5. ȚÎMBAL Axenia, cl. IV, Gimnaziul Ustia, r-l Dubăsari
  6. VÎȘCHIU Cristina,cl.II, LT “Mihai Sadoveanu”, or.Chișinău
  7. CUPCEA Ana-Maria, cl. III, LT “Nicolai Gogol”, or.Chișinău
  8. SUVEICA Mihai, cl.IV,Gimnaziul nr.53, or.Chișinău
  9. DICUSAR Nicolai, cl. V, LT s. Doroțcaia, r-l Dubăsari
  10. COJUSEA Mihaela, cl. V,  LT s. Doroțcaia, r-l Dubăsari

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ  SOROCA

LOCUL I : BABIN Sorin, cl. II, LT s.Pelinia, r-l Drochia.

LOCUL II: RECEAN  Biana, cl. IV, Gimnaziul Mîndîc, r-l Drochia.

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ CAHUL

LOCUL II: CÎNEVA Nadejda, Gimnaziul, cl.IV, Gimnaziul “Ivan Vazov” s. Stoianovca,  r-l Cantemir

LOCUL III: CLIMENCO Iana, cl.IV, LT “M. Eminescu”, or. Cahul.

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. CARADJOV Nicolai, cl.III, Gimnaziul “Ivan Vazov” s. Stoianovca, r-l Cantemir
  2. GHIOC Victoria, cl.IV, Școala Primară „A.Mateevici”, or. Cahul
  3. MAMEDOVA Mineli, cl.IV, Gimnaziul „S.Rahmaninov”, or. Cahul
  4. COJOCARU Mariana, cl. IV, LT “M. Eminescu”, or. Cahul
  5. ALJUBURE Diana, cl. I, Școala nr. 5, or. Cahul
  6. MAMEDOVA Eleonora, cl.III, Gimnaziul „S.Rahmaninov”, or. Cahul
  7. BÎNZARI Maxim, cl. IV, Școala Primară „A.Mateevici”, or. Cahul
  8. BANU Mihaela, cl. IV, Școala Primară „A.Mateevici”, or. Cahul

INSPECȚIA  ENERGETICĂ  TERITORIALĂ  BĂLȚI

LOCUL I : CONDRAȚCHI Andrei, cl. II,  LT “A.Pușkin”, or. Bălți.

LOCUL II: LEFTER Andreea, cl. IV, Gimnaziul Cajba, r-l Glodeni

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. GÎDEI Daniela, cl. III, Gimnaziul Mărăndeni, r-l Fălești
  2. VRÎNCEANU Artiom, cl. II, Gimnaziul moldovenesc, r-l Rîșcani
  3. REZNICOVA Ecaterina, cl. III, LT “A.Pușkin” , or. Bălți
  4. MERTICARU Xenia, cl. IV, LT „I.Creangă”, s. Rădoaia, r-l Sîngerei
  5. VASILACHI Laura, cl. II, Gimnaziul Braniște, r-l Rîșcani

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ HÎNCEȘTI

LOCUL I : POPOV Iulian, 11 ani, LT Țîpala, r-l Ialoveni.

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. GAMARȚ Dina, 8 ani, LT Țîpala, r-l Ialoveni
  2. GÎRLEANU Vlada, 11 ani, LT Țîpala, r-l Ialoveni
  3. GÎRLEANU Lucia, 9 ani, LT Țîpala, r-l Ialoveni
  4. IEPURE Alexandru, cl. IV, LT “Universum”, s. Sărata Galbenă
  5. TOLOȘNIUC Marc, cl. II, LT “Universum”, s. Sărata Galbenă
  6. EȘANU A. cl.III, LT “Universum”, s. Sărata Galbenă

INSPECȚIA ENERGETICĂ TERITORIALĂ COMRAT

LOCUL I : TANASOGLO Irina, cl.IV, s. Avdarma, r-l Comrat

DIPLOMĂ DE MENȚIUNE

  1. SOBOR Mihail, cl. III, LT Congaz, r-l Comrat
  2. VLAH Daria, cl. IV, LT “N.Tretiacov”, or. Comrat

Leave a Reply